Copyright © 2019

GÜVENLİ EV / Michigan-ABD / ULUSLARARASI ÖZEL ÖDÜL

  • Yer:Michigan/ABD
  • Yıl:2021
  • Proje Durumu:Ödül Alan Proje
  • İnşaat Alanı:8500 m²

Gençler sokaklarda yaşadıklarında zamanlarını çoğunlukla açık veya yarı açık alanlarda geçiriyorlar ve zamanla bu yaşam tarzına istemeden alışıyorlar. Ayrıca bu tür fiziksel koşullar altında korunmaya ihtiyaçları vardır. Bu nedenle eskiden açık alanlarda yaşadıkları için kapalı alanda çözüm sunmayı doğru bulmadık. Gençleri kapalı bir alanda vakit geçirmeye sevk etmek yerine, onları yeni ortama hazırlamak için aşamalı bir yerleşim planı tasarladık. Güvenlik sorunu olmayan doğal yaşam alanları düzenledik. Böylece dar bir alanda sıkılmayacaklar. Bu koruyucu ve öğretici faaliyetleri yatay ve dikey “katman” sayesinde gerçekleştirdik. Katman yükseldikçe ihtiyaç duyulan boşlukları sağlar ve alçalırken zeminde farklı deneyim alanları oluşturur. Çevreye uyum kaygısı nedeniyle bu katmanlar gridal sistemde düzenlendi.

Kampüs girişinde dışarıdan ulaşılabilen mağazalar konumlandırdık. Bu mağazaların yarı zamanlı iş olanakları da sağlayabilmesini hedefledik. Mağazalardan sonra kampüse güvenlik kontrolü ile geçilebilen, hem misafirlerle toplantı için toplantı odaları hem de fiziksel ve psikolojik tedavi alabilecekleri ünitelerin bulunduğu bir yapı bulunmaktadır. Yurt binasına giden yolda açık ve yarı açık sosyal alanlar bulunmaktadır. Kullanıcılar bu alanlarda birbirleri ile farklı kotlarda farklı faaliyetlerde bulunabilecekler. Odalar ranza sistemi ile iki ve dört kişilik olarak tasarlanmıştır. Katlarda buluşma alanları bulunmaktadır. Çatı katında loft odalar bulunmaktadır. Tüm odalar doğal havalandırma ve doğrudan güneş ışığı almaktadır.

Evsiz gençler uzun süredir evden uzak durdukları ve dışarıda kalmaları beklendiği için açık alanlara programlar konumlandırdık. Bu sayede uyum sorunu yaşamamak için farklı deneyimler sağlayabilecek ve arkadaşlarıyla etkileşime girebilecek alanlarda zaman geçirebilecekler. İsterlerse mağazalarda yarı zamanlı çalışabilecekler. Yakınlarıyla görüşebilecek, zihinsel ve fiziksel tedavi görebilecekler. Akşamları açık hava sineması izleyebilecek ve arkadaşları ile kampüste birçok etkinliğe katılabilecekler. Yurt binalarının her katında ferah, doğrudan ışık alan ve doğal havalandırma sağlayan sosyal odalar bulunmaktadır. Bu alanlarda arkadaşlarıyla buluşabilecekleri oturma alanları bulunmaktadır. Yaşa uyum sorunlarından kaçınmak için üç farklı yatakhane binası konumlandırıldı. İki ve dört kişilik alternatif odalarda toplam 180 kişi konaklayabilir. Ayrıca daha özel vakit geçirebilecekleri çatı katında loft odaları tasarlandı.

Mağazalar, kullanıcıların dışarıdaki insanlarla etkileşime geçmek için yarı zamanlı çalışabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Hem kendi imalatları olan yiyecekleri hem de el işi yaptıkları ürünleri satabilecekler. Kampüste yemek pişirme ve el işi konusunda eğitim alabilecekleri sınıflar düşünüldü. Sınıflar, becerilerini artırmak için zihinsel ve fiziksel olarak tedavi edilecekleri binanın üst katında yer almaktadır. Ayrıca arkadaşları ile birlikte açık alanlarda farklı deneyim alanları tasarlandı.

Kampüsteki tüm mekanlar doğal olarak havalandırılabilir ve gün ışığı alabilir. Özellikle yatakhane binasını ve çatıyı çevreleyen kabuk duvardaki yırtıklar hem güneş ışığının içeri alınması hem de doğal havalandırmayı sağlamaktadır.